Oplev Vadehavets magi med Mandøpigen

dato

Tag med på en uforglemmelig rejse i Vadehavet. Uanset om du vælger et Ø-hop eller en sælsafari, venter der dig spektakulære naturoplevelser med Mandøpigen. Se spændende fugle, sæler og den unikke natur, mens du sejler ud fra Juvre på Rømø eller Mandø.

Mandøpigen byder på to spændende oplevelser i Vadehavet: Ø-hop og sælsafari. Begge ture tager afsæt fra Mandøpigen, Mandø Byvej 7, 6760 Ribe, og lover uforglemmelige naturoplevelser.

Ø-hop i Vadehavet

Ø-hop er en fantastisk mulighed for at opleve Vadehavet på nært hold. På turen får deltagerne chancen for at se de fascinerende fugle og sæler, der lever i området. Sejlturen starter enten fra Juvre på Rømø eller Mandø, og det er en oplevelse, der appellerer til alle aldre. For yderligere information, kan du kontakte arrangøren på +45 51254912.

Sælsafari med Mandøpigen

For dem, der ønsker at komme endnu tættere på Vadehavets dyreliv, er sælsafari det perfekte valg. Denne tur bringer dig ud i Nationalpark Vadehavet, hvor du kan opleve områdets mange sæler og fugle, samt den betagende natur. Kontakt arrangøren på +45 51254912 for mere information.

Begge ture kræver en entré, og det er vigtigt at bemærke, at priserne varierer afhængigt af arrangementet. Ø-hop koster 200 kr, mens sælsafari koster mellem 385 kr og 395 kr.

Praktisk information

Arrangementerne finder sted på forskellige datoer i august og september 2025. For Ø-hop, kan du deltage på følgende datoer: 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 26. august og 1. september. For sælsafari, er datoerne: 10., 11., 12., 13., 14., 15., 16., 17., 18., 19., 20., 21., 22., 23., 24., 25., 26. august og 1. september.

Sted: Mandøpigen, Mandø Byvej 7, 6760 Ribe
Entré: Ø-hop - 200 kr, Sælsafari - 385-395 kr
Kontakt: +45 51254912



Vi tager forbehold for, at oplysningerne om begivenheden kan have ændret sig siden, vi skrev artiklen. Tjek seneste opdateringer her
Kilde: Kultunaut