Vi følger boligmarkedet i og omkring Ribe og har her samlet en oversigt over de seneste bolighandler
VORES Ribe følger boligmarkedet i og omkring Ribe. Derfor får du en samlet oversigt over de seneste bolighandler fra egnen:
Sct Nicolaj Gade 4 solgt for 2.500.000 kr.
Boligen overtages af Marieke Bøg-Weggemans den 27. april. Køberen har betalt 2.500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 14.881 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.250.000 og boligen er derfor handlet til 100% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en rækkehus med 5 værelser på i alt 168 kvm. og er opført i 1892. Grunden er på 305 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Ribe
Gl Åvej 17 solgt for 1.700.000 kr.
Boligen overtages af Per Hansen og Lene Rasmussen den 22. april. Køberen har betalt 1.700.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 16.346 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 1.050.000 og boligen er derfor handlet til 62% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 104 kvm. og er opført i 1961. Grunden er på 700 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af Nybolig Ribe
Broager 4, Ø Vedsted solgt for 1.300.000 kr.
Boligen overtages af Brian Falby Kawaler den 15. april. Køberen har betalt 1.300.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 13.978 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 690.000 og boligen er derfor handlet til 88% over den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 93 kvm. og er opført i 1964. Grunden er på 1.133 kvm.
Boligen er solgt af Ribe Mæglerne
Marskvej 13, Ø Vedsted solgt for 685.000 kr.
Boligen overtages af Frederik Have Feddersen den 23. marts. Køberen har betalt 685.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 5.805 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 760.000 og boligen er derfor handlet til 10% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 118 kvm. og er opført i 1973. Grunden er på 1.050 kvm.
Boligen er solgt af Ribe Mæglerne
Vesterbækvej 20, Vesterbæk solgt for 650.000 kr.
Boligen overtages af Luise Klingenberg den 24. marts. Køberen har betalt 650.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 4.276 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 920.000 og boligen er derfor handlet til 29% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 5 værelser på i alt 152 kvm. og er opført i 1870. Grunden er på 4.946 kvm.
Boligen er solgt af Ribe Mæglerne
Varminglundvej 12, Varminglund solgt for 500.000 kr.
Boligen overtages af Søren Gosvig Andersen den 29. april. Køberen har betalt 500.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 3.846 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 550.000 og boligen er derfor handlet til 9% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 4 værelser på i alt 130 kvm. og er opført i 1978. Grunden er på 1.380 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Gilbjerg & Madsen
Farup Sønderby 12, Nr Farup solgt for 250.000 kr.
Boligen overtages af Marijke van den Berg Voigt den 05. maj. Køberen har betalt 250.000 for boligen, hvilket svarer til en pris på 2.273 pr kvm.
Den offentlige ejendomsvurdering lyder på 430.000 og boligen er derfor handlet til 42% under den offentlige ejendomsvurdering.
Boligen er en villa med 3 værelser på i alt 110 kvm. og er opført i 1827. Grunden er på 796 kvm.
Se fotos af boligen her: skråfoto
Boligen er solgt af EDC Gilbjerg & Madsen